Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co oznaczają różne linie malowane na asfalcie? W rzeczywistości są one kluczowym elementem, który reguluje ruch na drogach. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zwykłymi pasami, na które rzadko kiedy zwraca się szczególną uwagę, ale każda z nich ma swoje unikalne znaczenie i zasady, które warto znać.
W tym artykule dowiesz się, jak odczytywać te „jezdniowe znaki” i jakie informacje niosą dla kierowców. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kierowcą, ta wiedza z pewnością Ci się przyda!
Rodzaje linii na drodze — co warto wiedzieć?
Poniżej przedstawimy Ci spis najważniejszych rodzajów linii, które powinieneś znać, i na które zawsze musisz zwracać uwagę. To właśnie od nich może zależeć Twoje bezpieczeństwo oraz fakt uniknięcia mandatu np. za wykonanie manewru wyprzedzania w niedozwolonym miejscu.
Linia pojedyncza przerywana
Linia przerywana pojedyncza umożliwia kierowcom wyprzedzanie pojazdów znajdujących się przed nimi. Oczywiście w takiej sytuacji należy zachować odpowiednią ostrożność.
Zobacz także: Najczęściej popełniane błędy przez początkujących kierowców.
Linia pojedyncza ciągła
Linię pojedynczą ciągłą najczęściej możesz spotkać na skrzyżowaniach. Informuje ona o zakazie zmiana pasa ruchu, w przypadku, gdy tych pasów (w jedną stronę — w tym samym kierunku) jest np. 2,3 lub więcej.
Podwójna linia ciągła
Podwójna linia ciągła informuje nas o zakazie wyprzedzania. Najczęściej znajdziemy ją w miejscach newralgicznych: na wzniesieniach i zakrętach, gdzie manewr wyprzedzania może stanowić poważne zagrożenie.
Linia jednostronnie przekraczalna
Ten rodzaj linii informuje nas o zakazie przekraczania jej (w tym najeżdżania na nią) od strony ciągłej.
Linia ostrzegawcza
Linia ostrzegawcza jest podobna do linii pojedynczej przerywanej z tym wyjątkiem, że kreski są w tym przypadku dłuższe, a przerwy między nimi krótsze. Linia ostrzegawcza ma na celu — jak sama nazwa wskazuje — wcześniej poinformować kierowców o zbliżaniu się do miejsca niebezpiecznego lub linii zabraniającej wyprzedzanie.
Krawędziowa linia przerywana
Krawędziowa linia przerywana informuje nas o możliwości zjechania z jedni lub wjechania na nią, w tym postój na poboczu. Tego typu linie znajdziemy m.in. na drogach szybkiego ruchu i autostradach w miejscach, w których włączamy się do ruchu z poprzedniej nitki drogi.
Krawędziowa linia ciągła
Krawędziowa linia ciągła jest przeciwieństwem do krawędziowej linii przerywanej. Zabrania ona zjazdu z drogi, wjazdu oraz postoju na poboczu.
Powierzchnia wyłączona z ruchu
Jak nietrudno się domyślić, powierzchnia wyłączona z ruchu informuje nas o zakazie wjazdu oraz przejazdu przez taki obszar.
Linia przystankowa
Linia przystankowa informuje nas o zakazie zatrzymywania się samochodów, które nie są zakwalifikowane do pojazdów komunikacji publicznej. Linia przystankowa ma postać zygzaków.
Polecamy również: Czy można parkować na chodniku?