Jak uniknąć zderzenia z dziką zwierzyną? Szkoła Jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśnia:

6 października 2023

Obawa przed zderzeniem z dziką zwierzyną często towarzyszy kierowcom jadącym przez teren niezabudowany, zwłaszcza w nocy. Każdy zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie kolizja z dzikiem, sarną, czy jeleniem. Szczęście w nieszczęściu, w większości przypadków kończy się na uszkodzeniu samochodu, choć zdarza się, że kierowcy i pasażerowie w takiej sytuacji tracą życie. Jak zatem uniknąć zderzenia ze zwierzyną? Czy jest to w ogóle możliwe? 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu. Poniżej znajdziesz ciekawe wskazówki, które pomogą Ci zredukować prawdopodobieństwo zderzenia z dzikim zwierzęciem. 

W jakim okresie prawdopodobieństwo zderzenia ze zwierzęciem wzrasta?

Do kolizji z udziałem zwierząt najczęściej dochodzi na wiosnę, w sezonie jesiennym oraz na początku zimy, w szczególności w miesiącach od października do grudnia. 

Jeżeli chodzi o godziny — największe ryzyko powstaje w godzinach porannych, a dokładniej między 5:00 a 8:00 rano, oraz wieczorem — od godziny 17:00 do północy

Warto zaznaczyć, że takie ryzyko najczęściej występuje w terenie niezabudowanym, nieopodal terenów leśnych. Niemniej, nie zawsze jest to wyznacznik. Dzika zwierzyna może pojawić się dosłownie wszędzie. W sieci krąży wiele materiałów, które obrazują bliskie spotkania kierowców np. z rodziną dzików w środku miasta. 

Dlaczego tak się dzieje? Spotkanie z dzikimi zwierzętami wiąże się z coraz większą urbanizacją, polami uprawnymi nieopodal oraz kubłami na śmieci, do których zwierzęta (w szczególności dziki) mają stosunkowo prosty dostęp. 

Sprawdź też: Obowiązkowe wyposażenie samochodu — wszystko, co musisz wiedzieć

Jak uniknąć kolizji z udziałem dzikiego zwierzęcia?

Przejdźmy do meritum. Jak zapewne się domyślasz, nie ma stuprocentowej szansy na to, że uda Ci się (za każdym razem) uniknąć zderzenia z dzikim zwierzęciem (choć oczywiście życzymy Ci tego z całego serca!). Niemniej, różne przypadki — jak to mówią — chodzą po ludziach. 

Oczywiście istnieje możliwość, aby znacząco zminimalizować prawdopodobieństwo takiej sytuacji.

Przede wszystkim — ostrożność. Zdejmij nogę z gazu i dokładnie obserwuj drogę przed sobą oraz pobocza. Jeżeli masz możliwość i nie oślepiasz kierowców jadących z przodu oraz z przeciwka, włącz światła drogowe, zwane potocznie długimi. 

Jeżeli przed Tobą przebiegła zwierzyna, pamiętaj, aby i tak zwolnić. Dlaczego? Otóż często zdarza się, że zwierzęta trzymają się w kilka osobników, jak np. sarny, czy dziki. 

Czy próba ominięcia zwierzęcia to dobre rozwiązanie?

I tak i nie. Musisz samodzielnie podjąć końcową decyzję, czy jesteś w stanie wyminąć zwierze tak, aby samemu na tym nie ucierpieć. Przede wszystkim zwróć uwagę na warunki pogodowe panujące w danym momencie na jezdni. Jeżeli droga jest wilgotna, zasypana śniegiem lub oblodzona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz stracić przyczepność podczas manewru. Oczywiście drugim kluczowym czynnikiem jest prędkość. Im szybciej jedziesz, tym bardziej jesteś narażony na potencjalne zagrożenie, gdy zwierzyna wyskoczy Ci przed maskę. 

W sytuacji bez wyjścia lub braku pewności “efektu końcowego” lepiej zdecydować się na uderzenie w dzikie zwierze. W przypadku sarny lub dzika szkody (w zależności od prędkości) przynajmniej w teorii szkody nie powinny być duże. Do tego Ty, jak i reszta pasażerów nie powinniście na tym ucierpieć, jeżeli zaraz po zauważeniu zagrożenia zaczniesz hamować

Polecamy także: Co powinieneś zrobić, gdy potrącisz dzikie zwierze na drodze?

Podsumowanie

Podczas bliskiego spotkania z dzikim zwierzęciem nie będziesz mieć dużo czasu, aby zastanowić się nad tym, co należy zrobić. Dlatego też profilaktycznie zwracaj uwagę warunki panujące na drodze, aby w razie problemów podjąć próbę wyminięcia, jeżeli czynniki zewnętrzne na to pozwolą. Dodatkowo zawczasu zredukuj prędkość i w razie niepewności, trzymaj nogę blisko hamulca. 

Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!