Prawo jazdy kat. B+E – nadaje uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii T. Jak uzyskać szybko i sprawnie prawo jazdy kat. T – zrób prawo jazdy kat. B+E!

13 września 2023

Prawo jazdy kat. B+E – nadaje uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii T. Po zdaniu egzaminu Państwowego na prawo jazdy kat. B+E zostanie również w prawo jazdy wpisana kat. T. Jest to najprostszy, najszybszy i najtańszy sposób na uzyskanie prawa jazdy kat. T. Poniżej Szkoła Jazdy EXPERT z Bytomia dokładnie objaśni Ci co możesz ciągnąć na prawo jazdy kat. B, do czego uprawnia prawo jazdy kat. B+E, oraz jak je uzyskać:

Kiedy do holowania przyczepy wystarczy Ci kategoria B?

Czasem do jazdy z przyczepą w zupełności wystarczy prawo jazdy kategorii B. Mówi o tym ustawa o kierujących pojazdami, która w art. 6 wymienia wszystkie rodzaje pojazdów, jakimi można się poruszać, posiadając dane uprawnienia. Według tych przepisów, zgodne z prawem są dwie sytuacje, w których do samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 t można dołączyć przyczepę.

 1. Gdy jest to przyczepa lekka, czyli taka, której dmc nie przekracza 750 kg.
 2. Gdy jest to przyczepa inna niż lekka, o ile łączna dmc samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kg – w tym przypadku do kategorii B wymagany jest jeszcze kod 96.

Wszystko zależy zatem od masy pojazdu holującego i holowanego, ale trzeba pamiętać, że w każdym przypadku masa przyczepy musi być mniejsza od masy ciągnącego ją pojazdu, a dmc samochodu musi stanowić minimum 1,33 dmc przyczepy.

Kiedy będziesz potrzebował prawa jazdy kategorii B+E?

Z tego już łatwo wywnioskować, że prawo jazdy kategorii B+E będzie Ci potrzebne w przypadku, gdy zamierzasz holować przyczepę o masie przekraczającej 750 kg lub gdy łączna dmc przyczepy i Twojego samochodu przekracza 4250 kg.

Przykład

Właściciel samochodu osobowego zastanawiał się nad zakupem przyczepy kempingowej. Wybrana przez niego przyczepa miała masę większą niż 750 kg. W dodatku razem z jego samochodem ważyła ponad 4250 kg, co sprawiło, że podjął decyzję o zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii B+E.

Podsumowując, kategoria B+E uprawnia do kierowania:

 • pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusu i motocykla;
 • pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką;
 • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t;
 • zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą*;
 • motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy do 0,1 kW/Kg (warunek: posiadanie prawa jazdy kat. B co najmniej 3 lata)*;
 • motorowerem;
 • czterokołowcem lekkim.

*tylko w Polsce.

Dwa ostatnie punkty wynikają oczywiście z uprawnień dla niższej kategorii, o której możecie przeczytać w artykule: Prawo jazdy kategorii AM – wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą skutera lub quada?

Szkoła Nauki Jazdy z Bytomia na kursach prawa jazdy radzi:

Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować nie tylko samochodem osobowym o masie do 3,5 t, a niedługo być może nawet do 4,24 t, ale także innymi rodzajami pojazdów. Osoby z tego rodzaju uprawnieniami mają także możliwość poruszania się pojazdami zaliczanymi do kategorii AM, czyli motorowerami czy czterokołowcami bez konieczności ubiegania się o dodatkowe uprawnienia. Od niedawna osoby, które mają prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat, mogą także kierować motocyklami o niewielkiej mocy i pojemności silnika – do 11 kW i 125 cm3.

Do tego trzeba pamiętać, że obowiązują takie same ograniczenia, jak w przypadku kategorii B. Masa przyczepy nie może zatem przekraczać masy ciągnącego ją samochodu, a jego dmc musi stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Choć więc w teorii kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdami o łącznej masie nawet do 7 t (max. 3,5 t – auto i 3,5 t – przyczepa), w praktyce wynosi ona maksymalnie 6125 kg (max. 3,5 t – auto, 2625 kg – przyczepa).

Czego potrzebujesz, aby uzyskać prawo jazdy kategorii B+E?

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B+E, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Musisz:

 • być pełnoletni – kurs można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed 18. urodzinami;
 • posiadać prawo jazdy kategorii B;
 • ukończyć kurs;
 • zdać egzamin państwowy.

Jakich formalności trzeba dopełnić przed zapisaniem się na kurs?

Zanim przystąpisz do szkolenia, które pozwoli Ci otrzymać prawo jazdy B+E, musisz najpierw zadbać o załatwienie kilku spraw formalnych. Przede wszystkim będziesz potrzebował profilu kandydata na kierowcę (PKK), który można uzyskać w wydziale komunikacji w starostwie albo urzędzie miasta lub dzielnicy. Istnieje także możliwość zrobienia tego online za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej systemów Pojazd i Kierowca.

Aby uzyskać PKK, będziesz musiał złożyć kilka dokumentów:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • ksero prawa jazdy kategorii B,
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem,
 • fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Samo wydanie PKK jest bezpłatne, a gdy przejdziesz weryfikację pozytywnie, otrzymasz numer PKK. Z nim właśnie trzeba udać się do ośrodka szkolenia kierowców celem zapisania się na kurs.

Ile trwa i jak wygląda szkolenie na prawo jazdy kategorii B+E?

W przypadku kursów na kategorię B+E nie jest wymagane przechodzenie części teoretycznej. Wszystko dlatego, że podchodzący do szkolenia mają już za sobą kurs kategorii B, przez co uznaje się, że zaliczyli z pozytywnym skutkiem egzamin teoretyczny.

W związku z tym, kurs składa się najczęściej tylko z części praktycznej, czyli jazdy z instruktorem na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Szkolenie trwa minimum 15 godzin i kończy się egzaminem wewnętrznym, po którym szkoła zaktualizuje Twój PKK o informację na temat zaliczonego kursu. Cena szkolenia waha się w zależności od miasta i ośrodka od 1000 zł do nawet 2000 zł.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B+E?

Po zaliczeniu kursu, możesz zapisać się na państwowy egzamin, który przeprowadzają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Zapisać się na niego możesz albo osobiście w konkretnym ośrodku, albo online za pomocą portalu InfoCar. Potrzebne Ci będą: numer PKK, dowód tożsamości oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za egzamin, która wynosi 250 zł.

UWAGA!

Egzamin na prawo jazdy kategorii B+E składa się tylko z części praktycznej.

Sam egzamin obejmuje część manewrową na placu oraz jazdę w ruchu miejskim. Pierwsza rozpoczyna się od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania do jazdy. Egzaminowany zostanie wówczas poproszony o wykonanie losowo wybranych zadań, np. sprawdzenie poziomu oleju w silniku, sygnału dźwiękowego i stanu wybranych świateł. Następnie musi przygotować się do jazdy, czyli m.in. odpowiednio ustawić fotel, lusterka i zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Kolejnym etapem egzaminu jest sprzęganie samochodu z przyczepą, na co egzaminowany ma nie więcej niż 15 minut. Cały proces polega na właściwym wykonaniu następujących czynności:

 • sprawdzenie mechanizmu sprzęgającego (w tym przewodów hamulcowych i elektrycznych) oraz elementów przyczepy związanych z jej załadunkiem;
 • podjechanie samochodem przed przyczepę i cofnięcie w jej kierunku;
 • zaciągnięcie hamulca ręcznego i wyłączenie silnika;
 • połączenie zaczepu przyczepy z hakiem samochodu, zabezpieczenie przed rozłączeniem i podłączenie przewodów elektrycznych;
 • sprawdzenie działania świateł przyczepy.

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich czynności, można przejść do zadań na placu manewrowym. Obowiązkowa jest jazda po łuku do przodu i do tyłu, a po niej trzeba wykonać jeszcze dwa losowe manewry z zestawu: parkowanie skośne i parkowanie prostopadłe (wjazd tyłem, wyjazd przodem) lub parkowanie prostopadłe (wjazd przodem, wyjazd tyłem) i ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Po zaliczeniu części manewrowej następuje jazda w ruchu drogowym, która powinna trwać minimum 40 minut. Na jej koniec trzeba jeszcze wrócić na pole manewrowe i rozłączyć samochód z przyczepą, wykonując opisane wyżej czynności w odwrotnej kolejności.

Odbiór prawa jazdy kategorii B+E

Jeśli zdałeś egzamin państwowy, wydział komunikacji zweryfikuje informacje na ten temat na podstawie Twojego PKK. Pozostanie Ci jeszcze wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł i poczekać do dwóch tygodni, aż dokument będzie gotowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy kategorii B+E

Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy, żeby prowadzić samochód z przyczepą?

Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Prawo dopuszcza to, gdy chodzi o przyczepę lekką (jej dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg), a także wtedy, gdy przyczepa jest cięższa, ale łączna masa jej i samochodu nie przekracza 4250 kg. W drugim przypadku do prawa jazdy kategorii B potrzeba jednak dodatkowo kodu 96.

Do czego jest potrzebna kategoria B+E prawa jazdy?

Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o dmc nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy o dmc nieprzekraczającej 3,5 t. Masa przyczepy nie może jednak przekraczać masy pojazdu holującego, a jego dmc musi wynieść minimum 1,33 dmc przyczepy. W praktyce maksymalna masa dopuszczalnego zespołu pojazdów wynosi zatem 6125 kg.

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii B+E?

Procedura jest taka sama, jak w przypadku pozostałych kategorii, za wyjątkiem tego, że aby uzyskać prawo jazdy B+E, musisz już mieć uprawnienia kategorii B. Poza tym będziesz potrzebował nowego profilu kandydata na kierowcę oraz ukończonego kursu, po którym będziesz mógł przystąpić do egzaminu składającego się tylko z części praktycznej.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B +E?

Egzamin na prawo jazdy kat. B+E obejmuje tylko część praktyczną. Żeby do niego przystąpić, należy wnieść opłatę w wysokości 250 zł. Podczas egzaminu na kandydata na kierowcę czekają następujące zadania: sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie się do jazdy, podpięcie przyczepy, uruchomienie pojazdu wraz z włączeniem świateł, ruszeniem z miejsca i poruszaniem się po pasie w przód i w tył, wykonanie wskazanych manewrów, jazda w ruchu drogowym, odpięcie przyczepy.

PODSUMOWANIE

 • kat. B+E – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii T
 • Aby kierować pojazdem z lekką przyczepą o masie do 750 kg, wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B.
 • Prawo jazdy kategorii B+E będzie konieczne, gdy chcesz prowadzić samochód z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg lub łączna masa samochodu i przyczepy jest wyższa niż 4250 kg.
 • Aby móc otrzymać prawo jazdy B+E, musisz wcześniej posiadać dokument kategorii B, a także zadbać o dopełnienie formalności związanych z wyrobieniem profilu kandydata na kierowcę.
 • Egzamin na kategorię B+E składa się tylko z części praktycznej, a opłata za przystąpienie do niego wynosi 250 zł.