Kategoria prawa jazdy B+E, a kod 96 — jakie są różnice i do czego uprawniają? Szkoła Jazdy z Bytomia wyjaśnia:

6 września 2023

Wiele osób wie, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do ciągnięcia przyczepy lekkiej. Niestety kategoria B posiada również wiele ograniczeń, przez które nie będziesz mógł np. holować (najprawdopodobniej) przyczepy kempingowej i oczywiście nie tylko.

W tym wpisie dokładnie skupimy się na tym, czym jest kategoria B+E i kod 96. Opiszemy, czym się różnią, jak je zdobyć, oraz do czego uprawniają kierowcę. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Prawo jazdy kategorii B — uprawnienia do holowania przyczepy

Prawo jazdy kat B umożliwia ciągnięcie przyczepy lekkiej — przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kilogramów

Warto zaznaczyć, że nie musi być ona (przyczepa) w takiej sytuacji wyposażona w hamulec najazdowy. 

Inną możliwością, na którą zezwala prawo jazdy kat. B, jest holowanie przyczepy cięższej. Aczkolwiek musi być spełniony wymóg, że zespół pojazdów nie będzie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej 3,5 tony — w takim też przypadku przyczepa musi być już wyposażona w ww. hamulec najazdowy. 

Niestety w wielu sytuacjach norma 3,5 tony nie będzie wystarczająca. Wtedy należy zacząć szukać innych rozwiązań jak właśnie kod 96 lub prawo jazdy kat. B+E.

3 500 kg, a 4 250 kg — w jakich sytuacjach jest to możliwe? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieje możliwość przekroczenia granicy 3,5 tony. Można tego dokonać jednak wyłącznie w przypadku samochodu dostawczego, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi maksymalnie 3 500 kg. Dodatkowo może on ciągnąć przyczepę lekką do 750 kg, co daje łącznie 4 250 kg. 

Kod 96 — wymagania i pozwolenia

Kod 96 uprawnia kierowców posiadających prawo jazdy kat. B do holowania przyczep, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg, ale łączna masa zespołu pojazdów nie przekracza 4 250 kg (tutaj nie mówimy o samochodach dostawczych). 

Istotną kwestią w tym przypadku jest fakt, że DMC przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu

Należy również zaznaczyć, że postawione są tutaj dodatkowe wymagania, jak stosunek DMC (dopuszczalnej masy całkowitej) samochodu do DMC przyczepy, który musi wynosić 1,33 do 1 (1,33:1). 

Kod 96 — co możesz holować?

Kod 96 daje Ci możliwość holowania przyczepy kempingowej (która kwalifikuje się do wyżej opisanych wytycznych), przyczepy zwykłej oraz lawety, na których możesz transportować m.in. urządzenia budowlane, motor, czy quada (o ile spełnione są wszystkie normy).

Jak zdobyć kod 96? 

Już wiesz, że kod 96 upoważnia Cię do ciągnięcia przyczepy o DMC większej, niż 750 kg, ale mniejszej, niż DMC samochodu. Jak zatem uzyskać kod 96?

Zdobycie kodu 96 jest stosunkowo proste. Przede wszystkim nie musisz odbywać żadnych kursów ani szkoleń, aby go uzyskać. Wystarczy, że podszkolisz się w jeździe samochodem z podłączoną przyczepą. 

Następnie zapisujesz się do WORD-u. Koszt egzaminu wynosi 170 zł. Po pozytywnym zdaniu egzaminu uzyskujesz wpis do prawa jazdy z kodem 96, który upoważnia Cię do kierowania samochodem z cięższą przyczepą. 

Jeżeli nie masz możliwości, aby poćwiczyć jazdę z przyczepą, możesz zapisać się do nas na dodatkowe godziny jazdy. 

Prawo jazdy kategorii B+E

Prawo jazdy kat. B+E będzie Ci potrzebne w sytuacji, gdy przekroczysz wcześniej wspomniane 4 250 kg łącznej masy całkowitej pojazdu wraz z naczepą. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy planujesz kupić bardziej rozbudowaną przyczepę kempingową, którą chciałbyś transportować np. dużym SUV-em lub pick-upem (uwierz, bardzo łatwo jest przekroczyć próg 4,25 tony). 

Do czego upoważnia prawo jazdy kat. B+E?

Prawo jazdy kategorii B+E daje Ci możliwość kierowania pojazdem o DMC do 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie będzie przekraczać (również) 3,5 tony

Czy należy ponownie zdać egzamin teoretyczny przy kategorii B+E?

Odpowiedź brzmi nie. Egzamin teoretyczny masz już za sobą, ponieważ zdałeś go przy robieniu prawa jazdy kat. B. 

Podsumowanie

Przed zakupem przyczepy zwykłej lub przyczepy kempingowej, powinieneś dokładnie zapoznać się z ich dopuszczalną masą całkowitą, tak samo, jak z DMC Twojego samochodu. Dzięki temu unikniesz sporo niepotrzebnego stresu i finalnie podejmiesz decyzję, czy lepszym rozwiązaniem będzie uzyskanie kodu 96, czy prawa jazdy kat. B+E.