Gorące dni? — Sprawdź, czego nie możesz w tym czasie zostawiać w samochodzie – Szkoła Nauki Jazdy zaleca:

11 lipca 2023

Upał daje się we znaki wszystkim, to samo tyczy się samochodów. W dni, kiedy na zewnątrz temperatury przekraczają 30 stopni, samochód jest w stanie nagrzać się do temperatury conajmniej dwukrotnie wyższej. Niektóre przedmioty w takiej sytuacji mogą nie wytrzymać i spowodować potencjalne mniejsze lub większe szkody w Twoim pojeździe. 

W tym wpisie dowiesz się, na co musisz uważać w trakcie gorącego lata.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Jaki przedmiotów nie wolno zostawiać w samochodzie w gorące dni?

Poniżej przedstawimy Ci listę produktów, na które w szczególności musisz zwrócić uwagę w środku lata. Radzimy nie bagatelizować tematu. 

Leki

Leki są podatne na czynniki takie jak temperatura. Wiele z nich z racji na upał może ulec zepsuciu, mimo faktu, że termin przydatności jeszcze nie minął. 

Na wielu lekach znajdziemy informacje o tym, że powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej — 15-25°C. Wysoka temperatura w samochodzie może zmienić ich właściwości, przez co mogą stać się niebezpieczne dla nas. 

Zobacz również: Manewrowanie na rondzie — w jaki sposób możesz poprawić swoje umiejętności?

Produkty mleczne

Tutaj dobrym przykładem będzie jogurt lub inny produkt z kategorii nabiału w butelce. Pod wpływem wysokich temperatur wewnątrz butelki zachodzą różnego rodzaju zmiany. Przez to przedmiot zaczyna pęcznieć, ponieważ proces fermentacji znacząco przyspiesza

Taka sytuacja może doprowadzić — dosłownie — do eksplozji, gdzie ucierpią fotele, kokpit oraz inne części samochodu. Co więcej, jeśli nie zorientujesz się na czas, domycie zaschniętego jogurtu (lub np. kefiru) będzie nie lada wyczynem.

Plastikowe butelki po wodzie

Plastikowe butelki zostawione w samochodzie są podatne również na działanie promieni słonecznych i tym samym wysoką temperaturę. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, że to właśnie przez nie wybuchał w samochodzie pożar

Oczywiście takie sytuacje zdarzają się bardzo sporadycznie. Niemniej wtedy, gdy butelka zostanie zostawiona np. na desce rozdzielczej tuż przy szybie, może zadziałać jak soczewka, co niestety, ale nie skończy się dobrze. 

To może Cię zainteresować: Co zrobić, gdy silnik przegrzewa się w upalne dni?

Elektronika

Elektronika również nie lubi wysokich temperatur pochodzących z zewnątrz. Jeżeli przez dłuższy czas są narażone na wysokie temperatury, mogą ulec zniszczeniu — przestaną działać. W tym przypadku mówimy o telefonach, powerbankach, tabletach, laptopach, latarkach oraz innych akcesoriach. 

Jak zapewne się domyślasz, starty mogą być duże, tak samo, jak koszty naprawy, o ile w ogóle będzie taka możliwość. 

Podsumowanie

Każdemu zdarza się zapomnieć czegoś z samochodu. Niemniej w lecie warto zwracać na ten aspekt szczególną uwagę, wręcz podpiąć go pod nawyk, aby sprawdzać, czy wszystko, co istotne, zostało zabrane z pojazdu

Takie przyzwyczajenie z pewnością zdejmie z Ciebie sporo nerwów, stresu oraz potencjalnych kosztów, które musiałbyś ponieść na gruntowne czyszczenie lub nowy sprzęt.