Tablice rejestracyjne w Polsce — jakie są rodzaje? Nauka jazdy z Bytomia wyjaśnia:

27 marca 2023

W Polsce możemy znaleźć kilka różniących się od siebie tablic rejestracyjnych. Często też zadawane są pytania, co właściwie znaczy dana tablica i w jaki sposób można zdobyć jedną z nich, oraz jakie będą tego koszta. 

W tym krótki wpisie przedstawimy Ci tablice rejestracyjne, które są widoczne w Polsce najczęściej oraz takie, o których najprawdopodobniej mogłeś nie wiedzieć. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Rodzaje tablic rejestracyjnego w Polsce — ile ich jest? Szkoła Jazdy Bytom wymienia:

Poniżej przedstawimy Ci ogólny zarys tablic rejestracyjnych, jakie możesz spotkać w naszym kraju. Warto dodać, że niektóre z nich dzielą się na dodatkowe podrodzaje, aczkolwiek o nich nie będziemy tutaj wspominać.

Bez przedłużania, zaczynajmy!

Standardowe tablice rejestracyjne

Jak sama nazwa wskazuje, są to typowe tablice rejestracyjne, jakie możesz spotkać na co dzień wielokrotnie. Składają się one z 7 lub 8 znaków czarnych na białym tle. Mogą występować w jednym lub 2 rzędach. 

Tablice zmniejszone

Ich cel jest taki sam jak w przypadku standardowych (zwykłych) tablic rejestracyjnych. Aczkolwiek ilość znaków się zmienia — zamiast 7 lub 8, jest ich 4. Różnica polega na ich wymiarach — otóż wykorzystuje się je do samochodów, w których nie zmieści się typowa rejestracja.

Zostały one wprowadzone w roku 2018 i przeważnie zakłada się je do samochodów sprowadzanych z Japonii i USA

Tablice indywidualne

Indywidualne tablice rejestracyjne wyróżniają się tym, że samemu możesz zaprojektować ciąg znaków, jaki ma się na nich znaleźć. Koszt takie przedsięwzięcia to ok. 1100 zł. 

Tablice zabytkowe

Tablice zabytkowe charakteryzują się żółtym tłem oraz czarnymi napisami, wraz z umieszczonym (na nich) symbolem zabytkowego pojazdu. 

Tablice profesjonalne

Cechą charakterystyczną jest białe tło i zielone znaki.

Tymczasowe tablice rejestracyjne

Wyróżniają się czerwonymi znakami na białym tle.

Tablice dyplomatyczne  

Charakteryzują się białymi znakami osadzonymi na niebieskim tle.

Zielone tablice rejestracyjne

W Polsce wykorzystywane są od roku 2020 do samochodów elektrycznych i wodorowych. Możemy je również zauważyć na motorowerach i motocyklach. 

Tablice motocyklowe

Wyróżnia je kształt zbliżony do kwadratu. Umieszczonych jest na niej od 6 do 7 znaków czarnych na białym tle. Identyczne tablice możemy znaleźć w ciągnikach rolniczych. W przypadku motorowerów tablice są nieco mniejsze, aczkolwiek ilość znaków jest taka sama. 

Policyjne tablice rejestracyjne

Policyjne tablice rejestracyjne wyróżnia początkowy znak, który zaczyna się od litery H. Ten rodzaj tablic również ma czarne znaki na białym tle.

Wojskowe tablice rejestracyjne

Wojskowe tablice rejestracyjne natomiast zaczynają się od litery U. Reszta jest taka sama jak w przypadku tablic policyjnych.

Zapraszamy wszystkich z Bytomia, Bytomia Stroszek, Bytomia Karb, Bytomia Miechowic, Bytomia Stolarzowic, Bytomia Witor, Bytom Sójcze, Chorzowa do skorzystania z usług naszej szkoły jazdy

Kursy na motocykl dla klientów z Bytomia:

Zapraszamy również wszystkich chętnych z Bytomia na kursy:

W naszej szkole jazdy z Bytomia można również skorzystać z jazd dodatkowych:

Prowadzimy również kursy dla kierowców zawodowych z Bytomia takie jak:

Sprawdź ile kosztuje kurs na prawo jazdy:

Zobacz galerię naszych pojazdów na jakich prowadzimy kursy na prawo jazdy: