Jak zachować się podczas gołoledzi? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

21 lutego 2023

Oblodzona droga jest sprawcą ogromnej ilości wypadków każdej zimy. Warunki powstające przy gołoledzi są skrajnie niebezpieczne i niekiedy, ciężkie do wykrycia, szczególnie w nocy, gdy kierowcy najzwyczajniej w świecie mogą nie zauważyć na czas potencjalnego zagrożenia. 

Jak sobie radzić z gołoledzią? Jak jeździć po oblodzonej drodze? Na te pytania odpowiemy Ci właśnie w tym wpisie.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Kiedy pojawia się gołoledź? Szkoła Nauki Jazdy Bytom wyjaśnia:

Gołoledź jest to zjawisko, które pokazuje się w szczególności na drogach nieopodal terenów podmokłych, takich, jak stawy, rzeki, czy też inne zbiorniki wodne

Możesz na nią trafić również wtedy, gdy pojawią się pierwsze zimowe deszcze. Wystarczy nieznaczna temperatura poniżej 0, aby pojazd zaczął się ślizgać na lodowej pokrywie, która również często (przeważnie w nocy) może nie być widoczna, ponieważ została zakryta delikatną płachtą śniegu

Jak zachować się podczas gołoledzi? Jak jeździć po oblodzonej drodze? Nauka Jazdy Bytom uczy:

Teorię poznałeś nieco wyżej, pora przejść do konkretów. Na co powinieneś zwrócić uwagę

Przede wszystkim oceń warunki panujące na drodze. Jeżeli widzisz śnieg (choć nie zawsze musi on oznaczać gołoledź) miej się na baczności. W takiej sytuacji już na samym starcie postaraj się zachować większą odległość od pojazdu poprzedzającego, ponieważ droga hamowania (w razie konieczności) najprawdopodobniej będzie wydłużona. 

Kolejnym ważnym aspektem jest wyżej wymienione hamowanie. Na oblodzonej drodze staraj się hamować silnikiem — redukuj stopniowo biegi, tym samym zmniejszając prędkość. Ponadto pedał hamulca staraj się wciskać delikatnie, nigdy (w takim przypadku) gwałtownie

Zobacz: Jak zadbać o akumulator zimą?

Płynna jazda – Kurs prawa jazdy Bytom zaleca:

W warunkach potencjalnie bardziej zagrażającym kolizji, takich, jak opisywana gołoledź (oblodzenie drogi) powinieneś skupić się na płynnej jeździe. Staraj się stopniowo dodawać gazu — nie raptownie, to samo tyczy się hamowania oraz wykonywania manewru skrętu. Wszystko musisz robić „na spokojnie” i pewnie. 

Podsumowanie

Jeżeli widzisz wątpliwe warunki na drodze, powinieneś pamiętać o 3 rzeczach, które opiszemy poniżej. A zatem:

  • Zredukuj prędkość — kilka minut opóźnienia z pewnością zadziała w tym przypadku na Twoją korzyść — redukuj prędkość biegami, staraj się jak stosunkowo rzadko korzystać z hamulca, niemniej, jeżeli będzie to potrzebne, wciśnij hamulec najmocniej, jak się da, aby uaktywnić system ABS.
  • Unikaj gwałtownych ruchów — nie skręcaj zbyt mocno, ponieważ na oblodzonej drodze może to być szybka recepta na zaliczenie rowu. 
  • Gaz — nie wciskaj gwałtownie (i mocno) pedału gazu.
  • Kierownica — trzymaj obie ręce na kierownicy. 

Sprawdź też: Włączony silnik na postoju — czy to legalne?