Mandat za drift i za kulig — ile możesz za to dostać?

27 grudnia 2022

Zima, śnieg i niskie temperatury sprawiają, że fani jazdy bokiem budzą się do życia. Zimowa pora roku sprawia, że pokusa przetestowania swoich umiejętności prowadzenia pojazdu w „kontrolowanym” poślizgu staje się wręcz nie do powstrzymania. To samo tyczy się kuligu. Niska prędkość i grupa znajomych ciągnięta przez samochód na sankach po odśnieżonej drodze (choć nie zawsze). Czy można za to otrzymać mandat?

No właśnie! W tym wpisie opiszemy Ci, czy za ww. czynności możesz otrzymać mandat. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Mandat za drift — ile i czy w ogóle? Nauka jazdy Bytom radzi:

Drift to niemała przyjemność z jazdy dla wielu kierowców, którzy chcą przełamywać stereotypy grzecznej i spokojnej jazdy. Niestety, w świetle prawa nie jest już tak kolorowo, jak wielu mogłoby się wydawać. 

Jazda w kontrolowanym poślizgu, czy to pod marketem, na własnej posesji, działce, czy innej powierzchni jest podpięta pod możliwość spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, o czym mówi Kodeks wykroczeń, a dokładniej art. 86 § 1 i 3. Zapraszamy do zapoznania się z całością treści. 

§ 3 mówi natomiast (w wielkim skrócie), że wykroczenie popełnione w § 1 może skutkować również utratą prawa jazdy.

Niemniej w tym przypadku dużo też będzie zależeć od „dobrej woli” policjanta oraz interpretacji przewinienia. Jeżeli podepnie to pod poważne zagrożenie, o dalszych losach kierowcy będzie decydować określony sąd. Także warto mieć się na baczności. 

Mandat za drift to natomiast kwota od 20 do 300 zł + możliwość utrata prawa jazdy. Należy również podkreślić, że mała prędkość może nie odegrać żadnej roli podczas tłumaczenia się policjantowi, dlaczego tak zrobiłeś. 

Ile można dostać mandatu za kulig? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

Kulig to kolejna, bardzo wielbiona czynność, która jest praktykowana każdej zimy przez wielu kierowców oraz ich znajomych. Czy można za to dostać mandat? Odpowiedź brzmi — tak

Za ciągnięcie pojazdem z tyłu osób na sankach grozi do 300 złotych oraz 10 punktów karnych. Dla młodych osób może to być sowita cena za kilka minut zabawy. 

Sprawdź również: Nowy taryfikator punktów karnych — o czym nie wiedziałeś?

Czy można zrobić kulig poza drogami publicznymi? Prawo jazdy Bytom odradza:

Niestety również nie jest to legalne. Przepisy mówią jasno (art. 98 Kodeksu wykroczeń): „Kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osoby, podlega karze grzywny albo karze nagany”

Co równie ważne — dotyczy to całokształtu tematu kuligu — za spowodowanie wypadku, w tym ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jednej z osób, które uczestniczyły w kuligu lub jej śmierci, kierowca może zostać skazany nawet do 8 lat pozbawienia wolności

Podsumowanie – Szkoła nauki jazdy Bytom punktuje:

Wiemy, że młodzi ludzie lubią czasem poszaleć. Nie zmienia to faktu, że są oni zwolnieni z konsekwencji, które mogą ich czekać po nieprzewidzeniu danej sytuacji, bo nie są

Dlatego pamiętaj, aby zawsze wszystko robić z głową i rozwagą, która jest tak bardzo potrzebna obecnie na drogach.