Wlałem diesla do benzyny, co mogę z tym dalej zrobić?

9 grudnia 2022

Problem ten nie zdarza się zbyt często, choć niektórzy mogli mieć z nim styczność. W szczególności wlanie benzyny do diesla lub na odwrót ma miejsce w sytuacji, gdy jest się początkującym i niedoświadczonym kierowcą. Drugim zaś przypadkiem jest nieuwaga oraz pośpiech. 

No dobrze, wlałem benzynę do diesla, czy to koniec silnika? Odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się w tym wpisie!

Wlana benzyna do diesla

Brak paliwa oznacza szybką wyprawę na stację. Pośpiech, jak wspomnieliśmy wcześniej, może wiązać się z błędem podczas dolewania płynnej energii. 

W przypadku wlania benzyny do diesla najprawdopodobniej szybko zorientujesz się, że coś jest nie w porządku zaraz po wyjeździe ze stacji. Pierwszymi objawami, z jakimi się spotkasz, będzie z pewnością zmniejszona moc oraz nierównomierna praca silnika. Może również zdarzyć się, że silnik przestanie działać. 

Oczywiście dużo zależy od sytuacji, w tym od ilości wlanego złego paliwa. Niemniej, w starszych silnikach diesla stosunkowo mała dolewka benzyny może nie spowodować większych szkód, wystarczy, że resztę baku zalejesz prawidłowym olejem napędowym. 

Niemniej, są to starsze samochody, także nie ma co się tym też za bardzo sugerować. Nowszych samochodów, po roku 2000 ta sytuacja nie będzie dotyczyć, a co za tym idzie — koszty mogą być naprawdę duże

Zatem im szybciej zorientujesz się, że wlałeś złe paliwo, tym lepiej. W takiej sytuacji od razu wezwij lawetę i zaciąg samochód do warsztatu, gdzie przejdzie kompleksowe czyszczenie układu, w tym wymianę filtra paliwowego. Jeżeli nic się nie stało, najprawdopodobniej rozminiesz się z wydatkami rzędu kilku tysięcy zł (2000 zł +, w zależności od modelu i rocznika samochodu).

To samo tyczy się sytuacji, w której dolałeś złe paliwo, a nie uruchomiłeś jeszcze pojazdu na stacji — wtedy nawet nie odpalaj samochodu. Od razu zadzwoń po pomoc drogową. Czyszczenie będzie kosztować do 500/600 zł. 

Wlałem diesla do benzyny, co robić?

Sytuacja w tym przypadku jest identyczna, co ww. podpunkcie. Nie włączaj auta, jeżeli zorientowałeś się jeszcze na stacji, że popełniłeś błąd. Owszem, zapłacisz za to, aczkolwiek koszty nie będą tak wygórowane, jak w sytuacji, gdybyś rozpoczął jazdę. 

Wlanie diesla do benzyny jest jednak czynnością rzadziej spotykaną, aniżeli wlanie benzyny do diesla. Dlaczego? Otóż dystrybutor ON posiada szerszą końcówkę, która często nie mieści się we wlewie pojazdów benzynowych, co daje jednoznaczną wskazówkę dla kierowcy, że coś jest nie tak. 

Zapoznaj się z naszą ofertą na jazdy dodatkowe:

Jazdy dodatkowe kat. AM
Jazdy dodatkowe kat. A1
Jazdy dodatkowe kat. A2
Jazdy dodatkowe kat. A
Jazdy dodatkowe kat. B
Jazdy dodatkowe kat. BE
Jazdy dodatkowe kat. C
Jazdy dodatkowe kat. CE / C+E
Jazdy dodatkowe kat. D

Zobacz również ile kosztuje kod 95?