Jak zachować się w przypadku pożaru samochodu?

2 listopada 2022

Pożar samochodu jest stosunkowo bardzo rzadkim zjawiskiem, niemniej, może się zdarzyć każdemu. Wadliwa instalacja elektryczna, wyciek paliwa i problem gotowy. 

Pożar pojazdu jest bardzo stresującym wydarzeniem. Dodatkowo nigdy nie wiadomo, co z takiego samochodu może zostać. Ogień pod maską nie zawsze musi być wynikiem wypadku lub kolizji, czasem może pojawić się samoistnie z niewiadomych przyczyn. 

W tym artykule skupimy się na tym, co powinieneś zrobić w momencie takiego zdarzenia. Poruszymy wszystkie najważniejsze kwestie, abyś mógł spać spokojnie i być gotowy na tego rodzaju sytuację, choć szczerze liczymy, że nigdy nie będziesz jej świadkiem. 

Widzisz ogień — co musisz zrobić? Nauka Jazdy Bytom radzi:

W głównej mierze pożar samochodu swój początek ma pod jego maską. Im szybciej go zauważysz, tym większą szansę masz na jego wyeliminowanie zanim zajmie większą część pojazdu. 

Widzą dym (lub ogień) odrazu powinieneś zatrzymać samochód na poboczu oraz niezwłocznie go opuścić wraz z resztą pasażerów. 

Co równie ważne — obowiązkowo wyjmij kluczyk ze stacyjki, aby mieć pewność, że w pełni odłączyłeś zasilanie. Następnie od razu zadzwoń po straż pożarną. Podaj wszystkie niezbędne dane i czekaj na pomoc. W tym czasie (po rozłączeniu) możesz przystąpić do gaszenia pojazdu. 

Gaśnica — w jaki sposób powinieneś ją przygotować? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

Przed otworzeniem maski wyjmij gaśnicę ze schowka. Następnie powinieneś mocno nią potrząsnąć, aby poruszać proszek znajdujący się we wnętrzu, który mógł się zbrylować. 

Kolejno wyciągasz zawleczkę i zaczynasz gasić pożar. Pamiętaj, aby delikatnie uchylić maskę. Jest to bardzo ważne. Nie możesz otworzyć jej w pełni, ponieważ wtedy może dostać się pod nią duża ilość tlenu, który sprawi, że ogień stanie się większy i bardziej niebezpieczny. 

Gaśnicę należy trzymać w pozycji pionowej, natomiast jej zawartość koniecznie trzeba wstrzykiwać pod wcześniej podniesioną maskę, a nie w inne miejsca (np. do chłodnicy), ponieważ proszek może nie spełnić swojej funkcji, co będzie równoważne z większymi szkodami. 

W jaki sposób możesz zabezpieczyć pojazd przed ewentualnym pożarem? Prawo Jazdy Bytom poleca:

Tutaj raczej Cię nie zaskoczymy. Przede wszystkim rób regularnie badania techniczne. Dodatkowo, jeżeli znasz się na tym — sam kontroluj stan instalacji paliwowej oraz elektrycznej, jeżeli nie — zgłoś się z tym do mechanika. Taki zabieg nie powinien dużo kosztować. 

Pamiętaj również o sprawdzaniu stanu układu hamulcowego. W szczególności mamy tu na myśli tarcze i klocki. Elementy te rozgrzewają się przy częstym hamowaniu do ogromnych temperatur. Jeżeli są wadliwe, mogą być również przyczyną pożaru. 

I jeżeli palisz — nie rób tego w samochodzie. Wiele pojazdów właśnie w ten sposób stanęło w płomieniach, a chyba nie chcesz, aby to był najdroższy papieros, którego wypaliłeś w życiu.