Kamera samochodowa — czy warto mieć ją w pojeździe? 

24 października 2022

Wideorejestrator samochodowy z pewnością przyda się w wielu sytuacjach, w których na drodze nie ma kamer. To właśnie dzięki niemu wielu kierowców jest w stanie w przyszłości uzyskać odszkodowanie, udowodnić wypadek (np. nie ze swojej winy), bądź nagrać niecodzienne, a zarazem kontrowersyjne wydarzenie. 

Wideorejestrator w samochodzie — do czego dokładnie służy? Nauka Jazdy Bytom objaśnia:

Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was wie, ale też wiemy, że nie każdy. Dlatego zacznijmy od początku. 

Kamera samochodowa, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nagrywać przemierzaną w określonym czasie trasę. Mierzy również aktualną prędkość.

Na rynku jest bardzo dużo różnych modeli kamer samochodowych. Z tego też względu ciężko jednoznacznie wybrać ten jeden właściwy model. Niektóre są większe, inne mniejsze, kolejne nagrywają lepiej, a inne to już w ogóle wyglądają (a w zasadzie to są) lusterkiem wstecznym. 

Droższe wideorejestratory dodatkowo mają możliwość czuwania. Co to znaczy? Mogą rejestrować wydarzenia nawet w momencie, gdy samochód stoi zgaszony, zaś nagrywanie włącza się dopiero w momencie gwałtownego ruchu. W takiej sytuacji z pewnością zarejestruje nieprzychylne zdarzenie — np. niszczenie mienia (w tym przypadku samochodu).

Dlatego, jeżeli rozważasz zakup kamery samochodowej i mieszkasz w niepewnej okolicy, warto, żebyś zaopatrzył się w ten przydatny dodatek.

Rejestrator samochodowy — dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Szkoła Jazdy Bytom doradza:

Jakby nie patrzeć, zakup kamery samochodowej będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego kierowcy, który ceni sobie bezpieczeństwo na drodze. Także, jeżeli rozważasz zakup — nie czekaj dłużej!

Kamera samochodowa — dlaczego warto? Nauka Jazdy Bytom zaleca:

Na sam koniec warto szczegółowo pochylić się nad temat, dlaczego warto. Wcześniej nieco wspomnieliśmy o tym zagadnieniu, choć teraz przyszedł najwyższy czas, aby je rozwinąć. A zatem, dlaczego wideorejestrator samochodowy może stać się Twoim sprzymierzeńcem i kiedy:

  • Podczas próby włamania oraz w trakcie próby zniszczenia pojazdu — sprawdź punkt nr 2. Pisaliśmy tam o dodatkach, które możesz znaleźć w droższym sprzęcie. 
  • W momencie wypadku, kolizji oraz stłuczki — dowód w formie wideo ciężko jest sfabrykować. Po przykrym zdarzeniu pokazanie takiej sytuacji policjantowi z pewnością rozwieje wiele wątpliwości. 
  • Podczas zderzenia z dziką zwierzyną — możesz spróbować udowodnić zarządcy dróg, że zdarzenie miało miejsce za (lub przed) znakiem informującym o przemieszczaniu się dzikich zwierząt. Ponadto sprawdź nasz artykuł o tym, co powinieneś zrobić po potrąceniu dzikiego zwierzęcia
  • Podczas wyłudzenia — kamera samochodowa przyda Ci się podczas próby wyłudzenia odszkodowania. Jest to praktyka rzadziej spotykana na drogach, choć wciąż się zdarza. Niemniej, nie każdy przed wyłudzeniem zorientuje się, że posiadasz wideorejestrator. Możesz w takiej sytuacji zaoszczędzić i pieniądze i niepotrzebny stres.  
  • Uszkodzenie zaparkowanego samochodu — zdarza się, że sprawca zdarzenia ucieka z miejsca wypadku. W takim przypadku istnieje duża szansa, że uda Ci się go po prostu zarejestrować i zgłosić sprawę na policję wraz z dołączonymi dowodami. 

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Ci, dlaczego warto zainwestować w kamerę samochodową. Gorąco zapraszamy Cię również do zapoznania się z naszymi innymi wpisami. Więcej informacji znajdziesz tutaj — w naszej bazie wiedzy