Czy kobieta w ciąży powinna prowadzić samochód?

6 października 2022

Jak wiadomo, ciąża to okres, w którym kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo, jak i dziecka. Fakt ten nie powoduje jednak, że kobiety w ciąży nie mogą prowadzić samochodu, bo mogą

W tym artykule napiszemy Ci kilka istotnych zasad odnośnie bezpieczeństwa, które każda kobieta w ciąży powinna mieć na uwadze. 

Jazda dla kobiet w ciąży — kiedy mogą, a kiedy nie jest to wskazane. Nauka jazdy Expert – Bytom już wyjaśnia:

Jak wspomnieliśmy wcześniej. Nie ma punktu w ustawie, który zakazuje prowadzenia samochodu przez kobietę w ciąży. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja staje się dość problematyczna w połowie drugiego trymestru ciąży. 

Powód jest w zasadzie bardzo logiczny. Duży brzuch w tym czasie może powodować dyskomfort oraz może ograniczać ruchy za kierownicą. Dlatego każda z kobiet powinna mieć ten fakt z tyłu głowy.

Drugim powodem jest rozwój dziecka. Nienarodzone (jeszcze) dziecko w tym czasie staje się coraz bardziej aktywne, co może dekoncentrować kierowcę. 

Są to wyłącznie rady, którymi każda z kobiet w ciąży może się sugerować, ale nie musi. Wiadomo, czasem może nie być po prostu innego wyjścia. 

Czy kobiety w ciąży powinny zapinać pasy bezpieczeństwa?

Kobiety w widocznej ciąży nie mają takiego obowiązku. Nie zmienia to jednak faktu, że pasy bezpieczeństwa tysiące razy uratowały komuś życie. Mimo. że przepisy tego nie wymagają, radzimy, aby KAŻDA kobieta w ciąży te pasy zapinała

Pamiętaj, że bez zapiętych pasów, w momencie wypadku skutki zdarzenia mogą być opłakane dla kobiety, jak i dla dziecka. Ważne jednak, aby kobieta w widocznej ciąży zapinała pasy w sposób, aby dolna część pasa nie przylegała do brzucha, a była ułożona pod nim. 

Jaki samochód dla kobiety w ciąży? Szkoła Jazdy Bytom zaleca:

Jak wiadomo, nie każdy może pozwolić sobie na zmianę samochodu w momencie, gdy jego partnerka jest w ciąży. Dlatego też punkt ten jest wyłącznie sugestią, którą warto po prostu zapamiętać. 

Jeżeli rozważacie zakup samochodu, który cechuje się ponadprzeciętnym bezpieczeństwem, warto, abyście szczególną uwagę zwrócili na markę Volvo

Jest to marka, która swoją popularność oparła właśnie na bezpieczeństwie i właśnie przez nie, jest tak rozpoznawalna

Na koniec kilka wskazówek dla kierującej kobiety w ciąży

  • Przede wszystkim — koncentracja. Jako kobieta w ciąży powinnaś wyłączyć wszystkie rozpraszacze lub chociaż je znacznie wyciszyć. W szczególności mamy tu na myśli radio oraz telefon. powinnaś skupić się wyłącznie na drodze. Jeżeli warunki pogodowe nie są sprzyjające, warto odłożyć jazdę na później lub najzwyczajniej odpuścić. 
  • Samopoczucie — kolejna, bardzo istotna rzecz. Jeżeli nie czujesz się najlepiej, kilka razy (przed jazdą) zastanów się, czy aby na pewno chcesz wsiąść za kółko. Pamiętaj, że teraz nie jesteś odpowiedzialna wyłącznie za siebie. 
  • Jeżeli wyruszasz w trasę, warto, żebyś miała pasażera, który będzie mógł Cię w danym momencie zastąpić lub chociaż pomóc w nieprzyjemnej sytuacji. 
  • Pij duży wody — dobre nawodnienie to podstawa. Dotyczy to również jazdy samochodem, dlatego też pamiętaj o tym.