Naklejka na szybę — wrześniowe zmiany. Wszystko, co musisz wiedzieć

9 września 2022

Jak to w końcu jest z tą naklejką na szybę? Raz ją mieć trzeba, potem nie, potem znowu tak, a na końcu znowu nie. 

Tak też jest w tym przypadku. Od 4 września 2022 zostały wprowadzone nowe zmiany dotyczące naklejki i karty pojazdu, o których więcej dowiecie się w linijkach poniższego artykułu. 

To trzeba pozbyć się tej naklejki, czy nie? Jak to w końcu jest?

Nalepkę na szybie z oznaczeniem rejestracji pojazdu należy z szyby usunąć, choć czy aby na pewno? Obowiązywać przestaje również karta pojazdu, to znaczy, że nie będzie wydawana przy rejestracji nowych pojazdów, przez co kierowcy zaoszczędzą kilka złotych.

A co, jeżeli powiemy Ci, że możesz usunąć naklejkę, ale nie musisz? I tu pojawia się zagwozdka. Okazuje się (według zmian z 4 września), że nalepkę możesz usunąć, ale, możesz ją też zostawić, jeżeli chcesz

Z logicznego punktu widzenia, w momencie, gdy przerejestrujesz samochód, zmieniasz też naklejkę — usuwasz starą i przylepiasz nową. No, ale skoro nie obowiązuje, to w zasadzie może zostać też ta stara, prawda? No w sumie to tak. 

Mam naklejkę na szybie, choć już nie obowiązuje — czy wyrwę za nią mandat?

Czy zszokuje Was wiadomość, jeżeli powiemy, że tak — możecie dostać mandat? Podejrzewamy, że nie. Niemniej, może Was zdziwić fakt, za który ów mandat możecie złapać. Otóż nie otrzymacie go za to, że numery na naklejce nie zgadzają się z tymi przy rejestracji, a za miejsce, w którym się ona znajduje

Dokładnie tak. Policjant sprawdzający samochód może stwierdzić, że zasłania ona pole widzenia i mandacik do wypisania. 

Jaka kara za to grozi?

Kara za to przewinienie oscyluje w granicach od 20 zł do nawet 3 000 zł

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Instagrama, Tiktota. Zobacz nasze pojazdy szkoleniowe, oraz inne nasze artykuły dotyczące szkoleń na prawo jazdy jak i szkoleń dla kierowców zawodowych. Jeżeli chcesz uzyskać informację na temat prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B, BE, C, CE, D,T lub szkoleń dla kierowców zawodowych taki jak kwalifikacja kierowcy oraz szkoleń okresowych na kod 95 – zapraszam do kontaktu.

Zapraszamy do naszej szkoły jazdy w Piekarach Śląskich, zobacz w którym miejscu jesteśmy w Piekarach Śląskich!