Kwalifikacja wstępna przyspieszona – kod 95 — najważniejsze informacje

5 września 2022

Kwalifikacja wstępna jest obowiązkiem każdego przyszłego kierowcy. Musi wykonać ją każdy, kto zamierza rozpocząć pracę w zawodzie. Kwalifikacja wstępna przyspieszona, w porównaniu do zwykłej kwalifikacji wstępnej różni się — jak sama nazwa wskazuje — czasem trwania szkolenia

W tym wpisie skupimy się na tym, ile trwa kwalifikacja wstępna przyspieszona (kurs), kto może do niej przystąpić i kiedy oraz jakie są do niej wymagania. 

Kwalifikacja kierowcy — wersja przyspieszona, dla kogo jest to szkolenie?

Kwalifikacja wstępna przyspieszona jest szkoleniem, do którego wykonania zobowiązane są osoby, które otrzymały prawo jazdy kat. C, C1, C+E, C1+E po dniu 10 września  2009 roku, oraz dla osób kat. D, D1, D+E, D1+E, które otrzymały prawo jazdy Bytom po 10 września 2008 r. 

Dla kogo to rozwiązanie jest najlepszym wyborem?

Ograniczenia kończą się wraz z wiekiem. Dlatego, najlepszym wyborem jest przystąpienie do kwalifikacji wstępnej przyspieszonej po ukończeniu 21 roku życia (w przypadku kat. C itd). Natomiast dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia na kat. D, jest przystąpienie po ukończeniu 23 roku życia.  

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!

Czy osoby, które nie ukończyły 21 roku życia, mogą również odbyć szkolenie z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej?

Jak najbardziej, aczkolwiek, przed ukończeniem 21 roku pojawiają się pewne ograniczenia. Dokładniej mamy tu na myśli restrykcje związane z prowadzeniem pojazdów w danych kategoriach. Kursanci będą mogli wyłącznie przystąpić do kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, która obowiązuje prawo jazdy Bytom kat. C1 lub C1+E oraz DMC do 7,5 tony, natomiast w przypadku zespołu pojazdów (o DMC) do 12 ton. 

W przypadku osób, które mają kat. D lub D+E, a nie mają ukończonego 23 roku życia, najlepszym rozwiązaniem będzie przystąpienie do pełnej (zwykłej) kwalifikacji wstępnej, by nie mieć żadnych ograniczeń. 

Ile trwa kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej?

Kurs trwa łącznie 140 godzin. Podzielony jest on na dwie podstawy programowe:

część podstawową — obejmującą 97 godzin teorii,

część specjalistyczną — obejmującą 33 godziny teorii. W część specjalistyczną wliczono również 8 godzin jazdy praktycznej w ruchu drogowym oraz 2 godziny jazdy na płycie poślizgowej.

Zapisz się na szkolenie już dziś!

Jakie wymagania musi spełnić osoba przystępująca do kursu?

  • Każdy praktykant musi pozytywnie przejść badania psychologiczne oraz lekarskie,
  • kursant musi posiadać Profil Kierowcy Zawodowego,
  • Osoba szkoląca się musi przybywać na terytorium Polski co najmniej 185 dni w roku,
  • Uczestnik szkolenia zobowiązany jest do posiadania prawa jazdy z dowolnej kategorii,
  • kursant uczestniczący w szkoleniu zobowiązany jest do wykonywania przewozów na rzecz firmy, która ulokowana jest w Polsce

Kwalifikacja wstępna przyspieszona — cena

Cena w naszym ośrodku szkoleniowym wynosi 3 499 zł/brutto

Serdecznie zapraszamy do zapisania się na kurs prawa jazdy w naszej szkole jazdy Bytom, oraz kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej! Sprawdź naszą stronę i zapoznaj się również innymi ofertami kursów prawa jazdy oraz ich cenami.