Jak przygotować samochód na wakacje?

16 sierpnia 2022

Mimo wysokich cen paliw, jakie możemy zauważyć obecnie na stacjach paliw, samochód wciąż pozostaje najbardziej popularnym środkiem transportu przy wakacyjnym wyjeździe. 

W tym artykule skupimy się na wszystkich niezbędnych informacjach, o których musisz pamiętać przed wyjazdem na wczasy. Dobre przygotowanie to klucz do spokojnych wakacji

Zrób przegląd samochodu

Może zbliża się czas weryfikacji, a może już Twój samochód otrzymał pieczątkę zatwierdzającą dalszą możliwość poruszania się po drodze. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak powinieneś wybrać się na przegląd jeszcze raz

Koszty przeznaczone na ponowne sprawdzenie przed wyjazdem zaoszczędzą Ci niepotrzebny stres, a na wakacje jedzie się po to, aby wypocząć, prawda? 

Na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim na:

  • Układ hamulcowytarcze i klocki. Jeżeli coś może wydać się podejrzane, najlepiej zrobić z tym porządek jak najszybciej. Jedną z przyczyn może być bicie na kierownicy. Oczywiście, nie zawsze musi być to problem wadliwego układu hamulcowego, niemniej jednak warto zwrócić na to uwagę. 
  • Sprawdź oświetlenie — zobacz, czy wszystkie światła w Twoim samochodzie działają poprawnie. Jeżeli zamierzasz dołączyć bagażnik rowerowy montowany z tyłu — również dokładnie przyjrzyj się światłom w nim zamontowanym. 
  • Płyny — sprawdź, czy nie powinieneś czegoś dolać. Zwróć uwagę na poziom oleju, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. 

Narzędzia

  • Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to rzeczy obowiązkowe w samochodzie, dlatego też pamiętaj o nich. Do tego warto, abyś zaopatrzył się w apteczkę bezpieczeństwa, nie wiadomo kiedy może się przydać, dlatego zawsze powinieneś mieć się ją przy sobie. 
  • Bezpieczniki — rzecz, o której wielu z nas zapomina na co dzień, nie ma się co dziwić, choć czasem mogą się przydać. Czasem mogą się przepalić, co może skutkować awarią jakiegoś podzespołu. Warto mieć przy sobie zapasowy komplet, są to „groszowe” sprawy w porównaniu z naprawami u mechanika. 
  • Koła oraz dojazdówka — przed wyjazdem dokładnie dopompuj koła, sugerując się zaleceniami producenta. Nie zapomnij również o dopompowaniu koła zapasowego. Dodatkowo sprawdź, czy posiadasz w zestawie wszystkie niezbędne akcesoria do jego wymiany w razie potrzeby. 
  • Zestaw oleju i żarówek — o tym też należy pamiętać. Nigdy nie wiadomo, kiedy żarówka może się przepalić. Kilka setek oleju również może się przydać, zwłaszcza w sytuacji, gdy wyjedziesz w dalszą trasę. 

Bagażnik

Najcięższe rzeczy należy dać jak najniżej i wypośrodkować je. Najlepiej, by znajdowały się zaraz przy tylnej kanapie. Nigdy nie wolno ustawiać bardzo ruchomych rzeczy przy zagłówkach, ponieważ przy gwałtownym hamowaniu mogą znacząco ucierpieć pasażerowie, w szczególności Ci z tyłu. Cały asortyment powinien być dokładnie spakowany do walizek i (lub) toreb. 

Zapraszamy wszystkie osoby chętne na kursy prawa jazdy dla motocyklistów w Bytomiu, takie jak: kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A, oraz kursy kat. B i kat. BE, jak i kursy dla kierowców zawodowych kat. C i kat. CE jak i kat. D. W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu. Aby zapisać się kurs zapraszamy do skorzystania z formularza do zapisów on-line na kursy prawa jazdy w Bytomiu.