Kategoria AM od 14 roku życia — czy warto?

1 sierpnia 2022

Kiedyś karta rowerowa, teraz kategoria AM, która ją zastąpiła. Zmiany zostały wprowadzone w roku 2013, gdzie kategorie uprawniające do prowadzenia jednośladów zostały rozdrobnione na 4 różne rodzajeAM, A1, A2 oraz A

Kartę motorowerową można było zdać na placu szkolnym, czy też boisku. W przypadku kategorii AM sytuacja wygląda już znacznie inaczej. Procedury ją obowiązujące w zasadzie nie odbiegają niczym od tych, które obowiązują kierowców innych kategorii, np. B. Aby uzyskać prawo jazdy na kat. AM, należy zdać egzamin państwowy

W artykule dowiesz się, czy jest sens zapisywać się na prawo jazdy kat. AM, jakie są jego koszty? i ile trzeba zapłacić za kurs prawa jazdy Bytom? oraz jakimi pojazdami możesz kierować po zdaniu tego prawa jazdy.

Jakie pojazdy można prowadzić, mając kat. AM?

Już sam wiek obliguje kierowcę do znacznych ograniczeń prędkości. A zatem, czym może poruszać się kierowca posiadający prawo jazdy kat. AM? Już wyjaśniamy:

  • czterokołowiec lekki — masa quada nie może przekraczać wagi (masy własnej) 350 kilogramów. Dodatkowo prędkość maksymalna, jaką może osiągnąć czterokołowiec, nie może przekroczyć 45 km/h,
  • motorower — pojemność skokowa nie może przekroczyć 50 cm³. Może to być pojazd dwu- lub trzykołowy, którego prędkości maksymalna jest ograniczona do 45 km/h. Natomiast w przypadku silnika elektrycznego moc nie może przekroczyć 4kW,
  • zespół pojazdów — uwzględnione pojazdy mogą być połączone z przyczepą, tego rodzaju zasady obowiązują tylko w PL.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy Bytom?

Ceny różnią się między sobą. Dużo zależy od renomy danej szkoły jazdy Bytom oraz jej lokalizacji. Średnie ceny wahają się w przedziale od 800 do 1550 zł. Oczywiście mogą one odbiegać od tych podanych w artykule, jednakże raczej nieznacznie. 

Do tego należy doliczyć koszt:

  • badań lekarskich — 200 zł,
  • egzaminu teoretycznego — 30 zł (za każdą próbę)
  • egzaminu praktycznego — 140 zł (za każdą próbę),
  • wydania dokumentu — 100,50 zł.

Kurs kat. AM od 14 lat — czy warto?

Jak wiadomo, wszystko zależy od własnych preferencji, dlatego nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy warto, czy też nie. Dla jednej osoby taki kurs może być koniecznością, dla innej — zachcianką. Należy jednak podsumować wszystkie koszty i wtedy postanowić. 

Należy również wspomnieć, że już od 16 roku życia można zapisać się na kurs kat. A1, która upoważnia kierowców jednośladu do jazdy pojazdem o pojemności do 125 cm³.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami. Na stronie głównej znajdziecie kursy wszystkich dostępnych kategorii w Polsce, w tym wszystkie motocyklowe takie jak kat. AM, A1, A2, A, oraz kat. B, jak kursy dla kierowców zawodowych kat. C, i kat. C+E, jak i kat. D na autobus Bytom.

Widzimy się na szkoleniu!