Jak sprawdzić, czy akumulator jest do wymiany?

19 lipca 2022

Akumulator, jak każda część w naszym samochodzie kiedyś musi dać się we znaki. Bez akumulatora nie będziemy w stanie uruchomić samochodu i tym bardziej pojechać nim w trasę. 

Z tego też względu jest on bardzo ważnym elementem, o który powinno się dbać i co jakiś czas kontrolować jego stan, by nagle, w nieprzewidzianym momencie nie odmówił posłuszeństwa. 

Objawy świadczące o tym, że akumulator nadaje się do wymiany

  • Spadki napięcia spowodowane zasiarczeniem ogniw — można to sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia, takiego jak woltomierz,
  • napięcie świadczące o tym, że akumulator nie jest naładowany, tak jak powinien, choć auto jest w ciągłej eksploatacji,
  • słabe światło z reflektorów w momencie, gdy pracuje silnik,
  • problemy z odpaleniem (np. w zimie) — choć nie zawsze musi to świadczyć o tym, że akumulator jest do wymiany, często wystarczy go tylko naładować lub szukać przyczyny gdzie indziej (np. w alternatorze).

Ile lat wytrzymuje akumulator?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć. Niektórym kierowcom będzie sprawował się dobrze przez 7-8 lat (a nawet dłużej), innym przez 3-4. Dlatego średnia żywotność akumulator jest oceniana przeważnie na 4-6 lat. 

Jakie jest napięcie akumulatora w spoczynku?

W tym przypadku za prawidłową średnią przyjmuje się wartość oscylującą w granicach 12,4 (nie niższą) a 12,8 V. Należy pamiętać, że im niższe jest napięcie, tym większe mogą pojawić się problemy z odpaleniem samochodu. 

Od czego zależy żywotność akumulatora?

Żywotność akumulatora jest uzależniona od dużej ilości czynników takich jak:

częstotliwość eksploatowania samochodu,

długość tras — im są one krótsze, tym gorzej, ponieważ akumulator może nie być w stanie się odpowiednio doładować,

jego rodzaj. 

Przy jakim napięciu akumulator jest rozładowany?

Rozładowany akumulator potwierdza napięcie, które znajduje się na poziomie ok. 12 V lub niżej. 

Ile kosztuje wymiana akumulatora w pojeździe?

Średnia cena za wymianę akumulatora waha się w przedziale od 30 do 50 zł, w zależności od czasu, który mechanik poświeci na jego wymianę oraz umiejscowienia, w którym się znajduje. Niekiedy dostęp do niego może być stosunkowo ciężki. 

Akumulatory — cena

Na cenę akumulatora ogromny wpływ będzie mieć marka baterii, jak również jego pojemność. Statycznie rzecz biorąc, średnia kwota za akumulator samochodowy waha się w przedziale od 180 do 350 zł. 

Zapraszamy na kursy prawa jazdy dla kierowców zawodowych takie jak kat. C i CE oraz kat. D do naszej szkoły jazdy Bytom zlokalizowanej w 41-922 Radzionków, ul. Męczenników Oświęcimia 38. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem 513 944 007.