Koniec z samochodami spalinowymi do 2035

4 lipca 2022

W ostatnim czasie ogromny nacisk kładzie się w UE, jak i na całym świecie na ograniczenie emisji spalin. Na pewno każdy z was słyszał, jakie negatywne w działaniach skutki przynoszą samochody używane (a w szczególności te starsze). Nie nam oceniać ile jest w tym prawdy, jednakże wiemy, że znikną. 

Z pewnością będzie to wielki cios dla fanów motoryzacji od strony nawet czysto dźwiękowej (np. V8 – coś pięknego!). Niestety nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. Już teraz budowa nowych silników diametralnie się zmienia pod względem pojemności i adekwatnym do tej miary mocy i nie zapowiada się, żeby coś poprawiło. 

Zakaz sprzedaży silników spalinowych

Rozporządzenie wejdzie w życie z rokiem 2035. Podczas głosowania, które odbyło się właśnie w związku z tym tematem — decyzja nie była jednogłośna i wzbudziła wiele kontrowersji. 

Kontrowersje zostały wywołane w szczególności ze względu na fakt, po jakich cenach ”chodzą” samochody elektryczne. Jeszcze przez długi czas wielu z nas nie będzie mogło sobie na nie pozwolić. Dodatkowym problemem jest ograniczona ilość stacji ładowania tego rodzaju samochodów w naszym kraju. 

W skład samochodów nieprodukujących spalin będą wchodzić — jak wiadomo — pojazdy elektryczne oraz te zasilane na wodór. 

Jak potoczą się losy samochodów spalinowych w (i po) roku 2035?

Oczywiście samochodami z silnikami spalinowymi nadal będzie można jeździć, jednakże nie będą one dostępne od tego czasu (jako nowe) w salonach. Niemniej jednak każdy będzie starał się, aby ich żywotność była jak najdłuższa, co jest normalne i logiczne. 

Najprawdopodobniej państwo będzie chciało w inny sposób “zmusić” nas do tego, abyśmy przesiedli się do samochodów elektrycznych, np. wysokimi podatkami ekologicznymi oraz wysokimi opłatami za każdy litr paliwa. 

Nie każdy o tym słyszał, jednakże pewne wzmianki dotyczące tychże podatków już w najbliższych latach wejdą w życie. 

Sprzedaż samochodów elektrycznych

Z roku na rok sprzedaż samochodów elektrycznych nieprzerwanie rośnie. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż ich odsetek w porównaniu do sprzedaży samochodów spalinowych jest znacznie niższy.

Najprawdopodobniej sytuacja będzie zmieniać się na przestrzeni lat, ponieważ popyt na zieloną energię coraz bardziej przyspiesza. Z tego też względu producenci samochodów elektrycznych będą musieli jeszcze efektywniej dostosować się do warunków rynku. 

Kto wie, może przez to ceny samochodów elektrycznych zostaną obniżone? Zobaczymy za jakiś czas. 

Zapraszamy na kursy prawa jazdy kat. B do naszej szkoły jazdy w Bytomiu. Prowadzimy również kursy prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A oraz kursy dla kierowców zawodowych takie jak kat. BE C, CE, D.