Droższe OC za punkty karne

13 czerwca 2022

Już w czerwcu wejdzie w świat nowa ustawa, która umożliwia ubezpieczycielom zwiększenie stawek OC dla kierowców. 

Jak wiadomo, z początkiem roku weszły w życie przepisy związane z nowym taryfikatorem mandatów. Teraz przyszedł czas na kolejną część. 

Co się zmieni?

Ubezpieczyciele zdobędą uprawnienia do wglądu do informacji związanych z karami, które zostały nałożone na kierowców. Podczas wyliczania polisy kierowca karany będzie musiał zapłacić więcej. 

Takie działania mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, które niestety nie poprawiło się w związku z nowymi kwotami, jakie trzeba płacić od początku tego roku. 

Jakie będą kwoty?

Niestety, obecnie jeszcze nic nie jest wiadome. Wiadome jest jednak, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych dniach. 

Nie wiemy obecnie nic na temat kosztów, jakie będzie musiał ponieść kierowca, który np. ‘’zdobył” 2 mandaty za przekroczenie prędkości, a ile kierowca, który źle zaparkował.

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że stawki procentowe mogą sięgać kilkuset procent wzwyż w przypadku kierowców, którzy dostali mandat za jazdę pod wpływem alkoholu.  

Kto na tym zyska?

Zyskają na tym osoby, które nie mają konfliktów z prawem ruchu drogowego. Najprawdopodobniej będą one mogły liczyć na niższe składki ubezpieczeń w związku z poprawną jazdą, a także bezpieczeństwem zachowywanym na drodze. 

Czy w innych krajach też to obowiązuje?

Tak, nie będziemy pierwsi. Tego typu regulacje możemy znaleźć np. w Wielkiej Brytanii czy USA. 

Jak teraz będzie wyglądać OC?

Można powiedzieć, że kary za przewinienia będą swego rodzaju dodatkiem do polisy. Jak wiadomo, samo ubezpieczenie zależy od wielu zmiennych, takich jak:

  • czas posiadania prawa jazdy,
  • wiek kierowcy, 
  • pojemność silnika, 
  • wiek samochodu,
  • marka pojazdu.

Warto mieć na uwadze nowe rozporządzenie i doinformowywać się na bieżąco, co może czekać portfele kierowców z ciężką nogą, a także tych nieuważnych i nierozważnych. 

Zapraszamy na kursy prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B, BE, C, CE, D, T do naszej szkoły jazdy w Bytomiu. Prowadzimy również kursy dla kierowców zawodowych takie jak szkolenie okresowe, kwalifikacja wstępną, kwalifikacja wstępna przyspieszona, kwalifikacja uzupełniająca, oraz kwalifikacja uzupełniająca przyspieszona w naszej nauce jazdy Bytom.