Prawo jazdy kategorii C i C+E — do czego zdobędziesz uprawnienia?

30 maja 2022

Transport ciężarowy w Polsce coraz szybciej się rozwija. Coraz częściej widzimy na drogach znacznie większe ilości ciężkiego sprzętu do przewozu różnych materiałów. 

Abyś mógł zostać kierowcą samochodu ciężarowego, wpierw będziesz musiał spełnić kilka bardzo istotnych warunków. W tym artykule opowiemy Ci, do czego uprawnia Cię prawo jazdy kategorii C i C+E.

Jaki pojazd będziesz mógł prowadzić, mając prawo jazdy kat. C i C+E

Każda z wyżej wymienionych kategorii uprawnia Cię do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (prócz autobusów). Różnica jednak występuje pod względem dołączonej do takiego pojazdu naczepy.

W przypadku prawa jazdy kategorii C masz możliwość dołączenia do samochodu o masie przekraczającej 3,5 tony naczepy, której masa całkowita nie przekracza pułapu 750 kg

Natomiast prawo jazdy kat. C+E uprawnia Cię do dołączenia naczepy (do pojazdu o masie przekraczającej 3,5 tony), której waga przekracza 750 kilogramów

Warunki, jakie musisz spełnić, aby uzyskać prawo jazdy kat. C i C+E

Najważniejszym z wymagań będzie ukończenie przez Ciebie 21. roku życia. Sytuacja ta również posiada wyjątki. Jeśli jesteś żołnierzem kierującym pojazdy Sił Zbrojnych, masz prawo ubiegać się o ww. prawo jazdy już w wieku 18 lat

Ponadto kolejnym warunkiem koniecznym jest posiadanie uprzednio prawa jazdy kategorii B (lub posiadanie przynajmniej zaświadczenia, które potwierdza zdanie tego egzaminu). 

Kolejną istotną kwestią uzyskania prawa jazdy na kategorię C+E jest zdobycie wpierw kwalifikacji na prawo jazdy kat. C

W momencie, gdy spełniasz już wyżej opisane wymagania, możesz wybrać się do starostwa powiatowego, aby założyć PKK (profil kandydata na kierowcę). 

Kolejną kwestią będą:

  • badania lekarskie,
  • badania psychologiczne.

Po przeprowadzonych badaniach oraz stwierdzeniu przez lekarza braku jakichkolwiek przeciwwskazań do zostania kierowcą możesz założyć PKK. Będzie Ci potrzebne do tego również Twoje zdjęcie (w kolorze) o wymiarach 35 × 45 mm. 

Założyłem profil PKK i co dalej?

Potem już jest tylko z górki. Z przyznanym numerem PKK oraz numerem PESEL udajesz się do wybranej uprzednio przez siebie szkoły jazdy Bytom

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Cię do naszej nauki jazdy Bytom! Posiadamy nowoczesne pojazdy oraz wykwalifikowaną kadrę. 

Nie wierzysz? Sprawdź opinie w internecie! 

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00. Czekamy na Ciebie!