Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? 

23 maja 2022

Każdy z podzespołów w samochodzie w końcu najprawdopodobniej musi się „odezwać”, tak samo jest z tarczami hamulcowymi. Niestety w ich przypadku jest to dość częsty zabieg, tym samym bardzo istotny dla Twojego bezpieczeństwa, jak również wszystkich innych kierowców. 

Sugeruj się liczbą przejechanych kilometrów

Na początku warto podkreślić, że zużycie tarcz zależy od eksploatacji pojazdu przez użytkownika. Jeżeli Twój styl jazdy jest dość agresywny, najprawdopodobniej będziesz zmuszony częściej sięgać do portfela, aby zakupić nowe tarcze. Niemniej jednak dużo zależy również od jakości materiałów, z których zostały one wykonane, a także od terenu, po którym jeździsz oraz sytuacji, w których (i jak) używasz hamulców.

Mimo wszystko jest pewna szacunkowa granica, w której powinieneś zacząć rozważać wymianę tychże elementów. Mówimy tu o ilości kilometrów w przedziale 70-80 tysięcy

Inne aspekty, które mogą informować Cię o szybszej wymianie

Jak już pisaliśmy wyżej, tarcze ulegają zużyciu ze względu na wiele różnych czynników. W wielu przypadkach same się o sobie przypominają, np.:

  • jednym z alarmów może być pisk podczas hamowania,
  • długość drogi hamowania, choć nie zawsze musi być to związane z psującymi się tarczami, często warto wpierw sprawdzić ilość płynu hamulcowego,
  • drgająca kierownica w trakcie jazdy, prócz samej kierownicy najprawdopodobniej wibracje odczujesz również na karoserii i zawieszeniu,
  • sposób, w jaki odbija się pedał hamulca, im gorzej, tym szybciej powinieneś przyjrzeć się sprawie.

Pamiętaj jednak, że owe sygnały niejednokrotnie mogą być słabo zauważalne, przez co po prostu możesz nie mieć świadomości o tym, że żywot tarcz dobiega końca. Dodatkowo ważne jest, abyś pamiętał, że powyższe sygnały również nie zawsze muszą świadczyć o tym, że to akurat wina zużytych tarcz. W niektórych przypadkach (np. podczas drgań) winą mogą być źle wyważone opony, bądź zgubiony odważnik, który wcześniej odpadł z felgi. 

Czasem ciężko jest zdiagnozować problem, niemniej jednak nie można puszczać tego płazem, ponieważ często może nieść to ze sobą katastrofalne konsekwencje

Ponadto warto pamiętać, że tarcze mogą czasem się odkształcać. Może być to spowodowane gwałtownym hamowaniem z ogromnych prędkości. Efekt tarcia w tym przypadku rozgrzeje tarczę do czerwoności, a materiał, z którego została wykonana, może stać się miękki, przez co ulegnie deformacji

Dlatego prócz samej wymiany tarcz zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, jak również na ich grubość oraz średnicę. Dodatkowo przeszukaj fora internetowe i dowiedz się, jak dobrać odpowiednie tarcze pod Twój model samochodu. Przeważnie im większa jest moc silnika, tym lepsze jakościowo (oraz wielkościowo) powinieneś zaimplementować tarczę do swojego pojazdu

Nasza szkoła jazdy Bytom zaprasza wszystkich na kursy prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B, BE, C, CE, D, T.