Napęd na 4×4 — najważniejsze informacje

9 maja 2022

Jak to jest z tym napędem na 4 koła? Czy faktycznie jest on taki bezpieczny? Czy jest lepszy od zwykłego napędu na przednią lub tylną oś? 

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wyżej wymienione pytania, a także podamy kilka dodatkowych i ciekawych informacji.

Napęd 4×4 — dlaczego warto?

Napęd na 4 koła słynie ze znacznie większego bezpieczeństwa w porównaniu do napędu tylko jednej z osi. Jest to spowodowane faktem, że samochody generujące duże momenty obrotowe, posiadające wyłącznie napęd na przód lub tył całą moc przekładają tylko na jedną z osi. Zaś napęd 4×4 rozkłada tę moc na dwie. 

Warto zaznaczyć, że rozkład mocy nie w każdym samochodzie o napędzie na każde z kół jest rozłożony równomiernie (np. 50/50, często można spotkać się z rozłożeniem mocy 70/30). 

W przypadku samochodów o napędzie na jedną oś może niekiedy pojawiać się problem z kontrolą trakcji podczas szybszej jazdy, ponieważ cały moment jest przekierowywany na jedną oś, co może w niektórych sytuacjach spowodować np. poślizg. Zaś w napędzie na 4 koła moment ten jest rozkładany na dwie osie, co przyczynia się do lepszej przyczepności i bezpieczeństwa, w różnych warunkach. 

Warto jednak podkreślić, że współczesna technologia na tyle poszła w przód, że samochody napędzane tylko na jedną oś są również bardzo bezpieczne przez cały szereg specjalnych systemów. Jednakże warto mieć na uwadze, że napęd na 4 koła będzie idealnym rozwiązaniem mimo wszystko. 

Trudne warunki a napęd 4×4

Zapewne nieraz spotkałeś się w internecie z filmikami dotyczącymi różnych sytuacji drogowych. Często możemy w nich znaleźć ciekawe porównania zwykłych samochodów (z napędem na jedną oś) do tych zasilanych napędem na każde z kół. Dobrym argumentem jest sezon zimowy, gdzie śnieg często zaskakuje kierowców. Za przykład możemy wziąć tutaj dobrze znaną wszystkim markę samochodów — Audi z napędem Quattro, który nie ma sobie równych w sytuacjach większego ryzyka, takiego jak oblodzenie lub intensywny śnieg na drogach. Warto się nad tym zastanowić podczas przyszłego wyboru samochodu.

Jaki jest koszt eksploatacji samochodu z napędem 4×4?

No właśnie, tu pojawia się pewien haczyk. Bowiem napęd na 4 koła to też najczęściej większy wydatek podczas kupna samochodu, ponieważ najczęściej nie występuje on w podstawowych wersjach silnikowych

Tutaj również warto podkreślić, że samochody z napędem na 4×4 zużywają więcej paliwa na 100 km, w porównaniu do samochodów zasilanych na jedną oś.

Jednakże jak to mówią, coś kosztem czegoś. Samochód może być droższy w eksploatacji, palić więcej,  ale za to zapewni większe bezpieczeństwo w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Wybór należy do Ciebie.

W naszej szkole jazdy Bytom omawiamy tego typu zagadnienia na kursie na prawo jazdy oraz na kursach dla kierowców zawodowych.