Szkolenie na prawo jazdy dla motocyklistów — co powinieneś wiedzieć?

5 kwietnia 2022

Z nadejściem wiosny, przychodzą także cieplejsze dni. Topnieją śniegi. Drogi stają się prostsze w poruszaniu. W tym okresie wiele osób podejmuje się rozpoczęcia szkolenia uprawniającego do jazdy motocyklem.

W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu wszystkich niezbędnych zagadnień odnośnie tego, co musisz zrobić, by legalnie poruszać jednośladem.

Prawo jazdy dla motocyklistów — jaka to kategoria, oraz do czego dostajesz uprawnienia?

Prawo jazdy Bytom dla motocyklistów możemy podzielić na 4 różne kategorie. W ich skład wchodzą kategorie takie jak AM, A1, A2, oraz A. Czym się one różnią?

Już tłumaczymy:

• Kategoria AM — aby uzyskać prawo jazdy na tę kategorię, osoba ubiegająca się o status kierowcy musi posiadać 14 lat. Jest to kategoria, która zastąpiła wcześniejszą kartę rowerową.
  • Kategoria A1 — osoba, która chce wejść w posiadanie tego rodzaju prawa jazdy zobowiązana jest do ukończenia 16 roku życia
  • Prawo jazdy A2 – jest ono przydzielane wyłączenia osobom, które ukończyły 18 rok życia.
  • Kategoria A — wiek, który jest wymagany do rozpoczęcia kursu w tej kategorii zależy jest od uprawnień, które posiadał użytkownik wcześniej. W przypadku osoby, która posiada uprawnienia na kategorię A2 (od czasu co najmniej 2 lat), może podjąć się rozszerzenia uprawnień do kategorii A już w wieku 20 lat. Natomiast, gdy nie posiadasz prawa jazdy obowiązującego w kategorii A2, jesteś zobowiązany wpierw ukończyć 24 lata, by zacząć ubiegać się o prawo jazdy na kategorię A.

Aby przystąpić do prawa jazdy w kategorii AM oraz A1, obowiązkowo musi zostać podpisana zgoda rodzica.

Kategoria A1 — jakie daje uprawnienia?

Aby uzyskać prawo jazdy A1, należy mieć ukończone 16 lat. Pozwala ono na poruszanie się motocyklem:

• do pojemności skokowej 125 cm3 oraz maksymalnej mocy 11 kW,
  • a także pojazdami zawartymi w kategorii AM (motorowerem oraz quadem),

Uprawnienia uwzględnione w kategorii A2

Aby móc kierować motocyklem znajdującym się w kategorii A2, użytkownik zobowiązany jest do ukończenia 18 roku życia. Prawo jazdy A2 pozwala na:

• kierowanie motocyklem, który generuje moc maksymalną 35 kW,
  • kierowanie motocyklem o trzech kołach, generującym moc 15 kW,
  • pojazdami wchodzącymi w skład kategorii AM,

Kategoria A — uprawnienia

Prawo jazdy kategorii A umożliwia do kierowania każdym motocyklem z uwzględnieniem wyżej wymienionego zakresu wieku powiązanego z tą kategorią.

Jak uzyskać prawo jazdy na każdą z kategorii?

Za cel musisz obrać uzyskanie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. By uzyskać PKK, musisz wpierw złożyć wniosek, który pozwoli na wydanie prawa jazdy w urzędzie na danym terytorium.

Ważne jest, by do wniosku dołączyć także:

• zgodę podpisaną przez rodzica, w przypadku, gdy osoba jest niepełnoletnia,
  • wyniki badań lekarskich, które stwierdzają brak jakichkolwiek przeszkód do kierowania pojazdem,
  • zdjęcie w kolorze (w rozmiarze 3,5 cm x 4,5 cm),