Po co zmieniać opony na zimowe i czy wymaga tego ode mnie prawo?

16 października 2021

Weszliśmy w sezon jesienno-zimowy, a co za tym idzie temperatury na zewnątrz spadły. To czas w którym wielu z nas zmienia opony na zimowe, niestety nie brakuje też ludzi którzy uważają że np. jeżdżąc tylko po mieście nie musi wymieniać opon i jeżdżą cały rok na oponach letnich. Jednak czy przepisy ruchu drogowego nie obowiązują nas do korzystania odpowiednich opon dobranych do sezonu?

Polskie przepisy obowiązują nas jedynie aby opony zastosowane w naszym pojeździe posiadały homologację unii europejskiej, na jednej osi pojazdu były opony tego samego rodzaju, opona nie miała głębokości bieżnika mniejszej niż 1,6 mm oraz aby w ogumieniu było ustawione ciśnienie odpowiednie do obciążenia pojazdu.

Tak więc przepisy nie zobowiązują nas do stosowania opon dobranych do sezonu, jednak to nie oznacza że nie możemy ponieść konsekwencji jazdy na letnim ogumieniu zimą. Konsekwencje za jazdę na oponach letnich zimą mogą nas dopaść w momencie wypadku drogowego, warto tu przywołać wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2011 r. ( III KK, 276/10 ) w sprawie tej SN rozpatrywał śmiertelny wypadek drogowy, w którym uczestniczył instruktor z kursantką pojazdem szkoleniowym wyposażonym w letnie opony zimowe. SN wskazał że mimo braku przepisu który wprost nakazywał by stosowanie opon zimowych obowiązującym do tego będzie Art. 66 ust. 1 pkt.1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym który mówi:

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

Warto też postawić na zdrowy rozsądek, jazda na letnich oponach zimą jest po prostu skrajnie niebezpieczna. Opona letnia ma inną elastyczność w warunkach niskich temperatur co oznacza że spada jej przyczepność, a to niesie za sobą wydłużoną drogę hamowania oraz zwiększone ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Z tego powodu ważne jest abyśmy pamiętali o wymianie opon z letnich na zimowe.

Nasza szkoła nauki jazdy z Bytomia Miechowic, Bytomia Łagiewnik, Bytomia Miechowic, Bytomia Stroszka oraz Bytomia Suchej Góry zaprasza na kursy prawa jazdy. W zimę dla Państwa bezpieczeństwa wszystkie nasze pojazdy wyposażone są w opony zimowe.