Prawo jazdy kategorii B+E, a kod 96. Jakie są różnice?

11 października 2021

Posiadając prawo jazdy kategorii B możesz kierować zestawem pojazdów złożonym z pojazdu o DMC mniejszym lub równym 3,5 tony oraz przyczepy lekkiej o DMC 750 kg. Całośc DMC takiego zestawu nie może przekroczyć 4250 kg. Co jeśli jednak potrzebujesz ciągnąć cięższą przyczepę? Rozwiązaniem tego problemu będzie zdobycie kodu 96 do prawa jazdy kat. B lub zdobycie uprawnień kat. BE, w tym artykule postaram ci się wytłumaczyć różnice między oboma rodzajami uprawnień.

Kod 96 dopisany do kat. B prawa jazdy uprawnia do kierowania zestawem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o DMC nieprzekraczającym lub równym DMC 3,5 T oraz przyczepy której DMC przekracza 750kg, jednak DMC całego zestawu nie może przekroczyć 4250 KG. Żeby zdobyć kod 96 wystarczy mieć skończone 18 lat, posiadać prawo jazdy kat. B oraz zdać egzamin państwowy (Nie ma potrzeby odbywania kursu w OSK).

Prawo jazdy kat. BE uprawnia cię do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o DMC nieprzekraczającym lub równym 3.5T oraz przyczepy której RMC nie przekracza RMC pojazdu ciągnącego. Dodatkowo posiadając kat.BE do prawa jazdy dopisana jest również kat. T uprawniająca do kierowania ciągnikiem rolniczym oraz zespołem pojazdów złożonych z ciągnika rolniczego oraz przyczep. Żeby zdobyć prawo jazdy kategorii BE musisz mieć skończone 18 lat, posiadać
kat. B, ukończyć kurs w OSK oraz zdać egzamin państwowy praktyczny. Kurs kat. BE nie posiada części teoretycznej, składa się jedynie z 15 godzin jazd oraz egzaminu wewnętrznego.

Zapraszamy na kurs prawa jazdy Bytom w naszych ośrodkach w okolicy Bytomia Łagiewnik, Bytomia Stroszka, Bytomia Miechowic, Bytomia Szombierek oraz Bytomia Suchej Górze.