Jak wygląda egzamin państwowy praktyczny na placu manewrowym?

11 października 2021

Po zdanym egzaminie teoretycznym w WORD nastał moment w którym musisz zdać egzamin praktyczny. Postaram Ci się krok po kroku wytłumaczyć jak taki egzamin wygląda. Zacznijmy od początku czyli przyjazdu do WORD-u, zapoznaniu z egzaminatorem oraz zadań do wykonania na placu manewrowym. Pamiętaj aby nie spóźnić się na swój egzamin, w przeciwnym razie nie zostaniesz do niego dopuszczony. Najlepiej pojawić się w WORD Bytom na około 15 minut przed wyznaczoną godziną egzaminu. W momencie gdy wybije godzina twojego egzaminu egzaminator poprosi cię o podejście na plac lub do wyznaczonego samochodu. Twoja przygoda z egzaminem rozpocznie się od potwierdzenia twojej tożsamości przez egzaminatora, z tego też powodu musisz mieć przy sobie ważny dokument tożsamości, w przeciwnym razie nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu. Podczas sprawdzania tożsamości zostanie również zweryfikowane czy (jeśli wymaga tego od ciebie twoje orzeczenie lekarskie) posiadasz okulary lub szkła kontaktowe, ich brak również spowoduje że nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu.

Następnym krokiem po weryfikacji tożsamości będzie poinformowanie cię przez egzaminatora o wylosowanych dla ciebie przez system komputerowy elementach do sprawdzenia w pierwszym zadaniu. System będzie losował dwa punkty z dostępnych
następujących elementów do sprawdzenia przez ciebie w pojeździe:

 • Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego
 • Sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego
 • Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego
 • Sprawdzenie poziomu płynu do spryskiwaczy
 • Sprawdzenie działania sygnału dźwiękowego
 • Sprawdzenie działania świateł pozycyjnych
 • Sprawdzenie działania świateł mijania
 • Sprawdzenie działania świateł drogowych
 • Sprawdzenie działania świateł „STOP”
 • Sprawdzenie działania świateł cofania
 • Sprawdzenie działania świateł awaryjnych
 • Sprawdzenie działania świateł kierunkowskazów
 • Sprawdzenie działania świateł przeciwmgłowych tylnych

Po wykonanej obsłudze technicznej kolejnym zadaniem będzie prawidłowe przygotowanie do jazdy, twoim zadaniem będzie prawidłowe ustawienie fotela, zagłówka, lusterek pojazdu, zapięcie pasa bezpieczeństwa, upewnienie się czy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte oraz włączenie świateł odpowiednich do poruszania się w ruchu drogowym. Następnie rozpoczniesz wykonywać zadanie „jazda pasem ruchu do przodu”, przed rozpoczęciem jazdy musisz upewnić się o niestworzeniu zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Podczas tego zadania nie możesz najeżdżać ani przejeżdżać linii, zatrzymać pojazdu poza kopertą oraz silnik pojazdu nie może zgasnąć. Po tym zadaniu będziesz wykonywać jazdę
pasem ruchu do tyłu. W tym przypadku tak samo jak podczas jazdy do przodu musisz upewnić się o niestworzeniu zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego. W naszej szkole nauki jazdy Bytom, posiadamy plac manewrowy zlokalizowany około trzech kilometrów od WORD Bytom, w Radzionkowie przy ulicy Unii Europejskiej 3 (teren Targowiska).

Również i w tym zadaniu nie wolno ci najeżdżać oraz przejeżdżać linii, zatrzymać pojazdu poza kopertą a silnik pojazdu nie może zgasnąć. W tym zadaniu egzaminator będzie również oceniał to czy obserwujesz drogę za pojazdem zgodnie z techniką kierowania (obserwacja drogi przez tylna szybę oraz lusterka). Po wykonaniu tych zadań zostaje przed tobą ostatnie zadanie egzaminacyjne na placu, ruszanie pod wzniesienie. W tym zadaniu będziesz musiał upewnić się przed ruszeniem o niespowodowaniu zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego, a następnie płynnie ruszyć tak aby pojazd nie stoczył się więcej niż 20 cm a silnik nie zgasł. Po wykonaniu tych wszystkich zadań rozpoczniesz część egzaminu w ruchu drogowym.

W naszych biurach nauki jazdy w Bytomiu Sójcze, Bytomiu Stolarzowice, Bytomiu Osiedle Kwiatowe, Bytomiu Sucha Góra oraz Bytomiu Centrum pomożemy ci się zapisać na egzamin praktyczny państwowy w WORD.