Jesienne wyzwania na drodze – jak sobie z nimi poradzić?

20 września 2021

1. Każdy milimetr ma znaczenie, dlatego zadbaj o kondycję opon. W jesiennych warunkach kiedy robi się zimno i mokro ma to szczególne znaczenie. Sprawdź głębokość bieżnika i wiek opon, gdy głębokość spadnie do 2-3 mm lub opony będą starsze niż 6 lat wymień je (chociaż przepisy mówią o granicznym zużyciu 1,6 mm to jest to stan krytyczny, w takiej sytuacji pojazd może stracić zupełnie przyczepność już przy 90 km/h) Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach (przynajmniej raz na miesiąc).

2. Liście są równie śliskie co śnieg, z tego powodu na jezdni pokrytej opadłymi liśćmi zachowaj szczególną ostrożność i unikaj gwałtownego hamowania i ruchów.

3. Zostaw sobie przestrzeń na drodze. Kiedy widoczność jest ograniczona z powodu mgły należy utrzymywać większy odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Jeśli widoczność wynosi 50m to właśnie taki odstęp powinniśmy zachowywać od innych aut, w ten sposób mamy pewność że wystarczy nam miejsca do hamowania w przypadku niespowdziewanego zdarzenia. W warunkach ograniczonej widoczności bardzo pomocny jest również system Front Asisst, który kontroluje odległość od innych pojazdów i może wdrożyć automatycznie hamowanie awaryjne.

4. Wiedz kiedy włączyć światła przeciwmgielne. W gęstej mgle oświetlanie drogi światłami drogowymi to bardzo kiepski pomysł. W takich warunkach stosując światła drogowe, nie dość że będziemy się sami oślepiać to również utrudnimy sobie dostrzeżenie innych pojazdów i przeszkód.

Mimo to nie bój się korzystać ze świateł drogowych. Dużo kierujących nie stosuje świateł drogowych w obawie o oślepieni innych uczestników ruchu drogowego, w takich sytuacjach przydatny okazuje się asystent świateł drogowych który automatycznie przełącza światła z drogowych na mijania.

5. Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu. Dbaj o kondycję wycieraczek, te będąc nie sprawne potrafią ograniczyć widoczność nawet o 30%. Jeśli zauważysz że wycieraczki zaczynają „mazać” szybę, wymień je.

6. Zadbaj o bezpieczeństwo. W jesienną porę śliskość nawierzchni może powodować nie tylko deszcz, ale również wilgotne powietrze. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność pokonując zakręty, zwiększ odstęp, raz od czasu naciśnij hamulec aby osuszyć tarcze i klocki.

7. Chwyć pewnie kierownicę podczas wietrznej pogody. Jeżdżąc w wietrzną pogodę po odkrytych drogach, zmniejsz prędkość i trzymaj pewnie kierownicę ponieważ silny podmuch może zaburzyć stabilność pojazdu. Na każdym kursie prawa jazdy Bytom jest omawiany ten temat.

8. Uważaj na dzikie zwierzęta. Jesień to okres godowy dla wielu zwierząt, z tego powodu zachowaj szczególną ostrożność na drogach poza terenem zabudowanym oraz takich które biegną przez las.

W naszej szkole nauki jazdy w okolicach Bytomia Miechowic, Bytomia Stolarzowic, Bytomia Szombierek oraz Bytomia Sójcze nauczymy cię jak radzić sobie w jesiennych warunkach drogowych.